Felinoterapia
Głównym zadaniem felinoterapii jest zlikwidowanie przeszkód somatycznych i psychicznych oraz właściwe funkcjonowanie społeczne.
Kot może być lekarstwem na wiele problemów.
Spis treści
Na czym polega felinoterapia?
Najprościej mówiąc – to leczenie kotem 🙂 Felinoterapia jest jedną z form zooterapii, wykorzystywanych przy pracy z osobami potrzebującymi w trakcie terapii i rehabilitacji.
Twórczynią felinoterapii jest lekarka psychiatrii Nise da Silveira, pochodząca z Brazylii. Jako pierwsza zaprosiła kota do swojej lekarskiej praktyki, co spotkało się z pozytywną reakcją jej pacjentów.
Jak działa felinoterapia?
Bliska relacja z mruczkiem niesie ze sobą wiele korzyści, według naukowców właściciele kotów żyją dłużej, są mniej narażeni na wystąpienie zawału serca. Kocia bliskość może przyspieszyć gojenie ran, łagodzić bóle czy obniżać ciśnienie krwi.
Felinoterapia jest szczególnie zalecana osobom starszym, samotnym, obciążonym chorobami takimi jak depresja, choroba Alzheimera i wiele innych, a także dzieciom ze spektrum autyzmu czy dziecięcym porażeniem mózgowym. Dlaczego? Kontakt z kotem działa antystresowo, odpręża i stymuluje zmysły.
Jak wygląda taka terapia?
Felinoterapia może przebiegać dwojako – jako usystematyzowane i odpowiednio zaplanowane zajęcia (AAT), zalecane np. dla osób ze spektrum autyzmu, lub w formie luźniejszej aktywności połączonej z innymi formami terapii (AAA). Może też być naszą codziennością – życiem z kotem, który stając się naszym przyjacielem działa nas nas leczniczo.
Kto może zostać terapeutą?
Aby móc prowadzić taką formę terapii w Polsce, zarówno opiekun jak i kot muszą zdobyć certyfikat, wydawany przez organizacje felinologiczne. Kot powinien charakteryzować się spokojnym usposobieniem, właściwie reagować na sytuacje dla niego niespodziewane i trudne. Opiekun powinien znać kocią mowę ciała, aby rozpoznawać jak zwierzę czuje się w danej sytuacji, czy nie jest zmęczone i przestraszone. Nie wszystkie koty odnajdą się w roli terapeutów. Zazwyczaj wybierany rasy to: Maine Coon, kot brytyjski, kot perski, Ragdoll, ze względu na ich spokojne charaktery, cierpliwość i oddanie człowiekowi.
Podsumowanie
W dzisiejszym świecie każdy z nas poszukuje metod na rozładowanie nagromadzonego stresu, odskoczni od codziennych problemów, chwili ciszy dla siebie. Samo przebywanie z kotem w domu jest już formą terapii, kocie mruczenie, przytulasy, poczucie bycia potrzebnym wpływa na nas kojąco, redukuje napięcie i poprawia humor. W trakcie profesjonalnych terapii koty uczą odpowiedzialności, wrażliwości, empatii. Mają wpływ nie tylko na nasze zdrowie psychiczne ale i fizyczne.